Warsztaty dla rodzin

termin | 26 sierpnia 2017, sobota, / 12.00–16.00
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1
miejsce | ECS

dla starszaków i ich opiekunów
/ w zależności od pogody: przy fontannach lub w ogrodzie zimowym
/ wstęp wolny
Papier jest tak stary, że aż strach. Archeolodzy dowodzą, że był znany co najmniej w 8 roku p.n.e. I choć dzieci kochają smartfony, tablety i komputery, to wierzymy, że papierowymi listami, książkami i gazetami będziemy się cieszyć jeszcze bardzooo długooo!
Zapraszamy na warsztaty rodzinne. Będziemy ręcznie czerpać papier. Opowiemy, w jaki sposób ludzie wpadli na pomysł wytwarzania papieru i do czego był im potrzebny. Zaprosimy do robienia kolorowych, papierowych kwiatów. Będziemy też produkować ulotki, posługując się technikami sitodruku i szablonu. I tu ciekawostka – skorzystamy ze wzorów pochodzących ze zbiorów archiwalnych ECS, których motywem przewodnim jest POKÓJ, bo pokój jest bohaterem tegorocznej edycji festiwalu SOLIDARITY OF ARTS.

A rodziców zachęcamy – przyprowadźcie swoje dzieci na wystawę PAPIER, którą prezentujemy w GALERII TRAP, i opowiedzcie, jak to było w Polsce, gdy wolne słowo można było zdobyć tylko spod lady.
Warsztaty poprowadzą pracownicy Muzeum Papiernictwa z Dusznik-Zdroju (www.muzpap.pl) i edukatorki Działu Projektów Edukacyjnych ECS

dla najmłodszych
/ Wydział Zabaw
/ bilet: 1 zł
Zapraszamy do zabawy z ORIGAMI – dziecko może pozostać z opiekunami lub pod opieką animatorek. Sztuka składania papieru pochodzi z Chin, ale rozwinęła się w Japonii i dlatego uważa jest za tradycyjną sztukę japońską. Ciekawostką jest to, że dopiero w XX w. ostatecznie ustalono, iż w procesie robienia klasycznego origami nie należy ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać.
Podczas warsztatów w Wydziale Zabaw nauczymy się składać m.in. żurawia, który symbolizuje długie życie, a dla wielu Japończyków jest również symbolem walki o pokój.

UWAGA! Pod opieką animatorek pozostać może o każdej pełnej godzinie nie więcej niż 20 dzieci

Dzieciaki podczas akcji ZIMA W STOCZNI / 17 stycznia 2017
Fot. Katarzyna Skrzypiec / Archiwum ECS