termin | 13 sierpnia – 2 września 2017
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1
miejsce | ECS, przed budynkiem od strony historycznej Bramy nr 2
wstęp | wolny

Termin POKÓJ – wokół którego ogniskują się w tym roku wysiłki twórcze artystów zaproszonych do projektu SOLIDARITY OF ARTS – Kamila Chomicz interpretuje na dwa sposoby. W pierwszym znaczeniu jako pojęcie polityczne, stan opisujący stosunki między państwami lub wewnątrz nich, oznaczający brak wojny. W drugim znaczeniu odwołuje się do architektury, pokój jako pomieszczenie, fizyczny wymiar codziennej egzystencji, który zdradza osobistą tożsamość i wartości lokatora.
W swojej pracy Kamila Chomicz przedstawiła pochodzącego z Damaszku w Syrii – Nadima Husni (ur. 1983), kompozytora, dyrygenta, altowiolistę.
Muzyk dziesięć lat temu opuścił ojczyznę, w której nic nie wróżyło wojny. Przyjechał do Polski, aby w Akademii Muzycznej w Krakowie studiować kompozycję. A że zjawił się dwa dni za wcześnie, niż pozwalała na to wiza, odsiedział swoje w małym pokoju. Boleśnie wspomina to doświadczenie.
Nadim nie widział swojej rodziny już osiem lat. Choć deklaruje, że jego miejsce na świecie jest tam, gdzie jest muzyka, która daje mu spokój i odpowiedzi na wiele pytań, to w pewnym sensie czuje się bezdomny. Fizycznie jest w Polsce, a myślami w Syrii.

Pokój Nadima jest mały i skromny, na ścianach wiszą kartki pokryte nutami. Jedyną pamiątką, która pochodzi z rodzinnego domu, jest paleta malarska jego ojca, której zapach i kolory przywodzą wspomnienia z dzieciństwa. A obrazy pędzla ojca były dla Nadima inspiracją do napisania utworu dyplomowego.

Kamila Chomicz jest dokumentalistką, fotografuje i realizuje niezależne krótkie filmy, których bohaterami są ważni dla niej ludzie. W rozmowach z nimi szuka intymności. Inspiracją dla niej są tradycja i korzenie w kulturze współczesnej. Współtworzy Fundację MI-RO-RO oraz dokumentuje fotograficznie i filmowo rytuały, pieśni i sylwetki twórców ludowych w Polsce i na świecie. Interesuje ją tożsamość miejsc i ludzi, uwarunkowania społeczne oraz możliwości samostanowienia o sobie, poczucia wolności.