termin | 13 sierpnia – 2 września 2017
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1
miejsce | ECS, ogród zimowy
wstęp | wolny

Instalacja pt. POKÓJ – zaprojektowana i wykonana przez studio Paper Heroes – na czas festiwalu Solidarity of Arts zagości w przestrzeni ogrodu zimowego Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Designerki Karolina Pawłowska i Magdalena Major chcą opowiedzieć o tym, co zawiera się w złożonym i abstrakcyjnym pojęciu „pokoju”, przy użyciu jednego z najprostszych materiałów – papieru. Instalacja nie ma dawać jednoznacznych odpowiedzi, ale przemawiać na poziomie emocji, nie narzucając sztywnych interpretacji tytułowego pojęcia. Autorki chcą skonfrontować się z tym, jak pokój jest banalizowany, stając się tylko trywialnym hasłem coraz bardziej pozbawionym znaczenia. Projektantki, dotykając problemów, z jakimi mierzą się współczesne społeczeństwa, chcą postawić widzów przed pytaniem – czy żyjemy dziś w rzeczywistości pokoju?

– Ten projekt daje nam możliwość poszukiwania konkretnej formy artystycznej dla abstrakcyjnego pojęcia „pokoju” – mówią projektantki z Paper Heroes. – Liczymy, że nasza instalacja będzie wyraźnym głosem w ważnych sprawach, który dotrze do szerszej publiczności.

Paper Heroes to studio projektowe założone przez Karolinę Pawłowską i Magdalenę Major, w którym szczególne miejsce zajmuje papier. Projektantki w pracy wykorzystują ponad 10-letnie doświadczenie pracy z designem, architekturą, grafiką, scenografią i kostiumami. Dotychczas współpracowały z wieloma markami — Solar, L’Oréal, H&M czy GaliLu oraz instytucjami – Teatrem Studio i Pracownią Duży Pokój. Studio Paper Heroes wyróżnia proces pracy – dwie projektantki o przeciwnych sposobach myślenia konfrontują swoje koncepcje, dając pole do powstania nowej jakości twórczej. Dlatego też Studio Paper Heroes wciąż szuka nowych wyzwań i działa w myśl hasła – Life is short, be a hero!