Refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

termin | 30 sierpnia 2017, środa, godz. 18.00
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1
miejsce | ECS, biblioteka (I piętro)
wstęp | wolny

Już po raz szósty w przeddzień rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego zapraszamy – wspólnie miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności – do namysłu nad etyką Solidarności i nadziejami, jakie niesie ona dla współczesnego świata.
Wykład w tym roku wygłosi prof. Michael J. Sandel – znany amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, autor bestsellerów „Sprawiedliwość” i „Czego nie można kupić za pieniądze”.
Jego pisma – dotyczące sprawiedliwości, etyki, demokracji i rynków – przetłumaczono na 27 języków, a wykłady oglądnęły online już dziesiątki milionów ludzi na całym świecie.

Prof. Michael J. Sandel na czas wizyty w Gdańsku postawił sobie trudne zadanie. Chce on rozważyć, czym solidarność różni się od innych znanych idei moralnych i politycznych, takich jak wolność, demokracja, sprawiedliwość oraz równość? Przeanalizuje, dlaczego we współczesnej polityce solidarność jest rzadziej przywoływana od innych wartości? A może solidarność jest zbyt wymagającym ideałem dla pluralistycznych społeczeństw? Pozostają ważne kwestie, domagające się prześledzenia: czy solidarność jest niekompatybilna z liberalizmem i w jaki sposób etyka solidarności może pomóc wyjść naprzeciw wierze w demokrację, która znajduje się dziś w recesji?

Partnerem wydarzenia jest Instytut Lecha Wałęsy.