26/08/2017

Amerykanka Kaitlyn Aurelia Smith przygodę z muzyką zaczynała z myślą o grze na gitarze i pianinie. Potem w college’u liderowała indie-folkowej grupie Ever Isles. Wszystko się zmieniło, gdy studiującej wówczas kompozycję i inżynierię dźwięku w Berklee College of Music artystce sąsiad pożyczył syntezator Buchla 100.

– Tworzenie dźwięku na tym sprzęcie tak mnie zafascynowało, że natychmiast zarzuciłam pracę nad drugą płytą mojego zespołu – opowiada Kaitlyn.

Rozpoczynając eksperymenty z rytmicznymi schematami i pulsującą melodyką, zaczęła wykrawać własny, bujny i ekscytujący świat muzyczny. Kaitlyn – pochodząca z oddalonej od cywilizacji wyspy Orcas w stanie Waszyngton, na samym północno-zachodnim krańcu USA, przy granicy z Kanadą – od dzieciństwa miała bliski kontakt z naturą, harmonijna żywotność tamtej okolicy przeszywa jej muzykę na wskroś. Nic dziwnego, że jej autorytetami są tacy artyści jak: Sade, której słynną balladę „By Your Side” nagrała w ramach zapowiedzi festiwalu Solidarity of Arts.

– „Lovers Rock” był albumem, który towarzyszył mi najczęściej w czasie, gdy w wieku 15 lat zdecydowałam, że będę pisała piosenki. Sade zawsze była moją ulubioną wokalistką. Jest tak przejmująca, szczera i prawdziwa… Dla mnie jej głos szybuje naturalnie ponad rodzajami, gatunkami – i to jest ta jakość, którą chciałabym, śpiewając, uzyskać.

Ostatnim pełnym albumem Kaitlyn Aurelii Smith jest „Ears”, wydany przez niezależną wytwórnię Western Vinyl. „To może być ostateczny przebój sezonu” – twierdzi Raymond Cummings ze „Spin Records”. „Decyzja o zaufaniu własnej podświadomości zaowocowała tym, że oto obcujemy z doskonałym obrazem pobudzonej wyobraźni Kaitlyn Aurelii Smith” – recenzował „Clash Magazine”, a Mary Anne Hobbs z BBC Radio 6 Music poświęciła 12 minut cennego czasu antenowego, aby w całości zagrać utwór „Existence In The Unfurling”.